Հայկական գրադարանային ասոցիացիան արդեն 20 տարի կազմակերպում եւ անցկացնում է Ազգային գրադարանային շաբաթը: Այս տարի ապրիլի 12-19-ն անցկացվող Ազգային գրադարանային շաբաթը եւս մեկ առիթ է՝ վերստին արժեւորելու գրքի եւ գրադարանի դերն ու նշանակությունը:  Շաբաթն անցնում է «Գիրքը՝ բալասան» նշանաբանի ներքո:
Սկզբում միջոցառմանը մասնակցել է 5-10 գրադարան: Այժմ Հայաստանի բոլոր գրադարանները միացել են իվենթին: Իրազեկման շաբաթը նաեւ փորձի փոխանակման շաբաթ է: Հանրապետության բոլոր գրադարաններում անցկացվում են մշակութային միջոցառումներ, դասընթացներ ու վեբինարներ գրադարանավարների եւ ընթերցողների համար:
Հայաստանի Ազգային գրադարանը որոշել է Երեւանի եւ մի քանի մարզերի գրադարանները մասսայականացնել, քանի որ մեր համայնքների բնակիչներից շատերն անգամ չգիտեն, որ իրենց համայնքներում կան գրադարաններ, չգիտեն, թե ինչով են զբաղված, ինչ ծառայություններ են մատուցում:
Խորհրդարանի գրադարանն ինչպես ամեն տարի, այս տարի եւս միացավ ավանդական դարձած այս արարողությանը: ԱԺ հրավիրվեցին Կապանի, Մեղրու, Սիսիանի եւ Գորիսի հենակետային գրադարանների տնօրենները: Չորս քաղաքային գրադարաններից յուրաքանչյուրին հանձնվեց 90 հատ գիրք: Գրքերը կարեւոր առաքելություն ունեն. ընթերցասեր հասարակությունը կծանոթանա նոր հրատարակություններին, արդիական թեմաներին:
Արարողությանը մասնակցեցին պատգամավորներ, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: Օրենսդիրները համոզված են՝ նմանատիպ միջոցառումները լրացուցիչ նախադրյալներ են ստեղծում մարզային գրադարանների հավաքածուները հարստացնելու եւ ժամանակակից գրողների գործերը սերունդներին հասանելի դարձնելու տեսանկյունից:
Սիսիանի մշակույթի կենտրոնի գրադարանի վարիչ Գայանե Վարդանյանի խոսքով՝ գիրքը կյանքի շարժիչ ուժն է, եւ մարզային գրադարանները վերակենդանացնելու խորհրդարանի ստանձնած առաքելությունը շատ սպասված է:
Մարզային գրադարանների տնօրենները վստահ են, որ ԱԺ-ն այս քայլով իր ներդրումը կունենա հասարակությանը գրքին առավել մոտեցնելու գործում:
Ազգային ժողովի աշխատակազմը տրանսպորտային միջոց կհատկացնի՝ գրականությունը Կապանի մարզային գրադարան հասցնելու համար:

Армянская библиотечная ассоциация уже 20 лет занимается организацией и проведением Недели национальной библиотеки. В этом году Неделя проходит 12-19 апреля под девизом «Книга – бальзам», вновь предоставляя возможность по-новому оценить роль и значение книг и библиотек.
Изначально в мероприятии участвовало 5-10 библиотек, ныне же – все библиотеки Армении. Неделя информированности – это также неделя обмена опытом. Культурные мероприятия, курсы и вебинары для библиотекарей и читателей проходят во всех библиотеках страны.
Национальная библиотека Армении решила популяризировать библиотеки в Ереване и нескольких областях, так как многие даже не знают о существовании в их селах библиотек, их деятельности и предоставляемых услугах.
Как и каждый год, к этой традиции присоединилась Парламентская библиотека. В НС были приглашены директора базовых библиотек Капана, Мегри, Сисиана и Гориса. Каждой из четырех городских библиотек было передано по 90 книг. У книг важная миссия. Читающая публика познакомится с новыми публикациями и актуальными темами.
В церемонии открытия Недели в парламенте приняли участие депутаты, сотрудники аппарата НС. Законодатели убеждены, что подобные мероприятия создают дополнительные предпосылки для пополнения фондов региональных библиотек и обеспечения доступа к произведениям современных писателей будущим поколениям.
По словам завбиблиотекой Сисианского культурного центра Г.Варданян, книга – движущая   сила жизни, и миссия парламента по возрождению региональных библиотек долгожданна.
Директора областных библиотек уверены, что этим шагом НС внесет свой вклад в сближение общества с книгой.